Liikumine "Praht päevas"      

in English   auf deutsch   på svenska   in italiano   en español   en català   portugues   på norsk   på dansk   nihongo   en français   Kiswahili   по-русски   Nederlands   á íslensku   en Esperanto   chinese   magyar   suomeksi   eesti  "Ka tilluke tegu võib kanda suurt sõnumit", ütleb meie liikumise üks aktiviste kirjanik Raimo O. Kojo.

Ümbruse risustamine on kujunenud Soomes ja mujalgi üldiseks kombeks.

Mõtlev inimene küsib aga endalt, kas see tõesti peab nii olema.

Kas on mõistlik kulutada hulgaliselt maksumaksja raha tervete inimeste poolt maha visatud prahi koristamiseks samal ajal kui üha rohkem hoitakse kokku laste, haigete ja vanurite hoolduse pealt.

"Kas me lubame seda, et loomad kas vigastavad ennast või koguni surevad inimeste risustamise ja lohakuse tõttu," küsib toimetaja Tuula-Maria Ahonen, kes rajas prahivastase liikumise 2000. aastal koos oma tütarde Iisa ja Ilonaga.

Käes hoiab Tuula-Maria kaljudelt korjatud klaasikilde, mis oleksid võinud tõsiselt vigastada perekonna tollal neljakuuse kutsika Iinese käppasid.

Tere tulemast liikumisse, mis koputab meie südametunnistusele ja südamele. Sinult ei nõua see rohkemat kui väga tillukest tegu.

Kerge on prahitekitajaid hukka mõista, aga mida see muudab? Liikumises "Praht päevas" osalejad on valinud teise tee.

- Me korjame päeva jooksul maast üles vähemalt ühe prahi ja kutsume vähemalt üht oma tuttavat tegema seda sama.

Uurimuste kohaselt on nii, et mida vähem on prahti, seda vähem seda ka tekib. Neli aastat tagasi rajatud liikumine on sundinud mitmeid prahitekitajaid oma kombeid muutma.

Liikumises osalejaid on kõigil mandritel. Meie kõige kaugemad liikmed on Argentiinast ja Austraaliast, kõige põhjapoolsemad Lapist.

Meie liikumine on haruldane selle poolest, et ta haarab eri vanuses inimesi: on lapsi, noori, täiskasvanuid, pensonäre ja terveid perekondi. Kaasa löövad ka paljud koolid üle maailma. Üks inimene jõuab väga vähe, aga koos loome inimestele õdusama ja loomadele turvalisema keskkonna.

Meie liikumises osalevatel ei ole vaja täita mingeid ankeete ega maksta liikmemaksu. Piisab kui võtad päeva jooksul maast kasvõi üheainsa prahi, viskad selle prügikasti ja haarad liikumisse kaasa vähemalt ühe uue inimese. Sinu enda sisetunne aitab Sul kõige paremini oma kohustusest kinni pidada.

On tähtis, et kokku korjatud prügi sorteeritaks ja suunataks korduvkasutusanumatesse juhul kui need on olemas. Kui need Sinu elurajoonis puuduvad või on neid vähe, siis võib ka eraisik neid paluda linna või valla vastatavatel ametnikel kohale toimetada.

Meil on külalisraamat, kuhu on eriti teretulnud ergutavad ja jõudu andvad kommentaarid. Külalisraamatu sissekandeid on võimalik lugeda viimase nelja aasta . ulatuses

Mõtte- ja kogemustevahtuseks oleme rajanud ka e-meil-listi, millega liitumise juhised on lehekülje lõpus.Liikumine "Praht päevas" on valitud Aasta Visiooniks 2001.


Liikumine osaleb rahvusvahelises ideepangas, kuhu on kogutud uusi sotsiaalseid algatusi. Anna oma hääl ideepanga leheküljel!. Prahivastane liikumine on seal nimega Littermovement.Pääsed soomekeelsele vestluslistile saates tühja sõnumi aadressil: roskaliike-subscribe@yahoogroups.com

Kui tahd liituda ingliskeelse listiga saada tühi sõnum aadressil: littermovement-subscribe@yahoogroups.com

Liituda võid ka soomekeelse vestluslisti kaudu.
või ingliskeelse vestluslisti kaudu.


Tuula-Maria Ahonen on rajanud ka uuema liikumise, mille nimi on Sügavam rahulolu. Kui tahad astuda uusi samme oma loodusesõbra teel, leiad vajalikke linke siit.

"Keegi ei tee suuremat viga kui see, kes ei tee midagi seetõttu, et on võimeline vaid väheseks", ütleb filosoof Edmund Burke.